Klinikai kérdések / Clinical questions
Nutritional intervention requiring medical supervision in general practice
Summary
Old age and multimorbidity, malnutrition and sarcopenia are also prognostic factors in COVID-19 disease. As nearly 90% of malnutrition patients are in their homes and malnutrition is an independent predictor of mortality (OR: 7.00), medical nutritional therapy must be an integral part of the treatment during outpatient care. The article summarizes the intervention of COVID-19 patients specifically for individuals with or recovering from COVID-19 in the community.
A COVID-19 betegségnél prognosztikus tényező az időskor és a multimorbiditás mellett a malnutríció és a sarcopenia is. Mivel a malnutríciós betegek közel 90%-a az otthonában tartózkodik, és a malnutríció független prediktora a mortalitásnak (OR: 7,00), ezért a járóbeteg-ellátás során a kezelések szerves részét képezi az orvosi felügyeletet igénylő táplálásterápia is. A cikk a COVID-19-es betegeken végzett beavatkozásokat összegzi, kifejezetten a kórházon kívül tartózkodó páciensek ellátására.
Bevezetés
A háziorvosi gyakorlat során – a COVID-19 akut vírusfertőzés időszakában, a poszt-COVID-szindróma fennállása esetén és a rehabilitáció ideje alatt is – a kóros tápláltsági állapotokat (pl. malnutríció, sarcopenia, sarcopen obesitas, elesettségi szindróma) mint a betegség kimenetelét jelentősen rontó, a rehabilitációs folyamatot lassító, a mortalitást szignifikánsan növelő tényezőket vesszük figyelembe, ezért a szűrése és a kezelése az alapkezelés fontos részét képezi (1–3).
Kóros tápláltsági állapotok
A víruspandémia előtt a kóros tápláltsági állapotú betegek hozzávetőlegesen 8-10%-a kórházban vagy idősek otthonában, míg kb. 90%-a az otthonában tartózkodott (az Egyesült Királyságban folytatott kutatás szerint a malnutríciós betegek 93%-a az otthonában tartózkodott) (4). Hazánkban 2021-ben, a pandémia második hulláma alatt valószínűleg ez az arány eltolódott ugyan a kórházi tartózkodás irányába, viszont a malnutríciós betegszám növekedése mellett az otthon tartózkodó malnutríciósak száma jelentősen emelkedett. Ezért is annyira fontos a háziorvosi és a szakambulanciai ellátás során a veszélyezetetett betegek kiszűrése, kiemelése, és az intervenció mielőbbi megkezdése.A családorvosi ellátás során a malnutríció kétszeresére növeli a konzultációk számát, hétszeresre a mortalitást, továbbá emeli a kórházi beutalások és a gyógyszerfelírások számát is. A malnutríciós betegek ellátásának költsége kétszeres a nem malnutríciós betegekéhez viszonyítva (4). Mortalitás szempontjából, független prediktornak tekinthető a malnutríció (OR: 7,00); az életkor (10 évenként OR: 10,46); és a Charlson Comorbidity Index értéke (értékenként OR: 1,24) (4). Például influenzafertőzések esetén a mortalitás esélyhányadosa malnutríció fennállása esetén jelentősen megemelkedik (OR: 25,0), összehasonlítva pl. a kórházban szerzett fertőzésekkel (OR: 12,2) (4).
1. táblázat: Kóros tápláltsági állapotok prevalenciája, a kórházba felvett COVID-19-betegeknél (3, 6, 9)
A COVID-19 betegség esetén rosszabb kimenetelre és magasabb mortalitásra lehet számítani az idős, a polimorbid betegek mellett a malnutríciós személyeknél is. A komorbiditás jelentősen befolyásolja a mortalitást (pl. krónikus vesebetegségnél OR: 5,3; szív-ér rendszeri betegségeknél OR: 3,9; agy-ér rendszeri betegségeknél OR: 3,9; COPD OR: 3,7; magas vérnyomás OR: 2,7; tumorok OR: 2,6; diabétesz OR: 2,5; immunhiányos állapot OR: 1,6) (5). A kóros tápláltsági állapot kialakulása szempontjából fokozott figyelmet igényelnek az idős, 65 év felettiek (6).
Hollandiában Wierdsma és munkatársai egy prospektív megfigyeléses vizsgálat során megállapították, hogy a kórházban tartózkodó COVID-19-betegek csoportjában magas (70%-os) volt a sarcopenia rizikója, és már a kórházi felvételkor jelentős testtömegvesztéssel érkeztek a betegek az intézménybe (minden 5. beteg) (3). Mivel a hosszas kórházi tartózkodás során tovább romolhat a tápláltsági állapotuk (különösen az intenzív terápiás ellátásra szorulóké), így azok, akik túlélik a betegséget, nagy valószínűséggel súlyos malnutrícióval és sarcopeniával érkeznek majd haza, ahol már a háziorvos feladata lesz a kóros tápláltsági állapot felmérése, diagnosztizálása, kezelése és a táplálásterápia hatékonyságának követése. Ideális esetben a malnutríció rizikójának felmérését az asszisztens végzi, a részletes tápláltsági állapot felmérését a dietetikus (ha elérhető a praxisban), a kezelés és a követés pedig teammunkában történik.
2. táblázat: Orvosi felügyeletet igénylő táplálásterápiás intervenció a kórházon kívül tartózkodó COVID-19-betegeknél
Orvosi felügyeletet igénylő táplálásterápia
Cawood és munkatársai 15 publikációt (8 szakmai irányelvet, 4 ajánlást, 1 konszenzust, 1 összefoglalót és 1 riportot) áttekintve készítettek egy összefoglaló tanulmányt a COVID-19-betegek malnutríciójának szűréséről és a táplálásterápiájáról kórházon kívül (7). Az akut betegségre vagy már a gyógyulás fázisára vonatozó javaslatokat a következőkben foglalták össze (7):
- Az első orvosi konzultáció alkalmával, majd minden további indokolt esetben szűrni szükséges. Főleg a MUST (Malnutrition Universal Screening Tool) szűrőmódszert javasolják, és felhíják a figyelmet a MUST módszeren alapuló önszűrés használatára.
- A távoli konzultációk alkalmával is szükséges a szűrés (lehetőleg validált módszerrel).
- A malnutríciószűrés eredményét dokumentálni kell, majd a súlyosságtól függően kezelési tervet kell kidolgozni rendszeres felülvizsgálatokkal kiegészítve.
A táplálásterápiás javaslatnál első helyen a normál ételek dúsítása áll, a második helyen pedig az ONS alkalmazása. (Az ONS – oral nutritional supplements – hazánkban megfelel a per os fogyasztható, speciális, gyógyászati célra szánt élelmiszerek, régi nevükön tápszerek alkalmazásának.)
Az ONS kiegészítő táplásra történő alkalmazása esetén: - min. 400 kcal energia- és 30 g fehérjekiegészítés javasolt elrendelni minimum 1 hónapon keresztül;
- a dózis növelése és a terápiás idő meghosszabbítása javasolt:
– akut COVID-19-es betegeknél, amikor magas a malnutríció rizikója, vagy a kórházból hazatávozik a beteg, ekkor az energiabevitel 600 kcal-ra való növelése javasolt;
– ha még krónikus betegség is fennáll, akkor pedig a terápiahossz 12 hetes meghosszabbítása ajánlott.
Az ONS kiválasztásakor preferáltak a magas energia- és magas tápanyagdenzitású, szükség esetén a magas fehérjetartalmú termékek. Időseknél az előzőek mellett még megfontolandó, hogy
mindez kis volumenterheléssel legyen biztosítható. Súlyos dysphagia esetén a betegeknél szondatáplálást szükséges alkalmazni (7).
A hazai családorvosi gyakorlatban javasolt, de minőségbiztosítási szempontból még nem elvárt a kóros tápláltsági állapotok (malnutríció, sarcopenia) rendszeres, validált módszerrel történő szűrése és a súlyosság felmérése. Az orvosok sokkal inkább fizikális vizsgálattal (pl. vázizmok kitapintása, ökölszorító erő megítélése, bőr alatti zsírszövet csökkenésének észlelése), kikérdezéssel (pl. étvágy-, testtömegcsökkenésre vonatkozóan) és az árulkodó jelek megfigyelésével (pl. bő ruházat, szorosabbra húzott öv, lecsúszó gyűrű, elvékonyodott bőr/haj) mérik fel a malnutríció és a sarcopenia rizikóját, és emelik ki a táplálásterápiára szoruló betegeket. A malnutríciós betegek kiszűrésében segíthetne az alultápláltság önszűrési kérdőívének elterjedése és a sarcopenia rizikóját felmérő kérdőívek bevezetése, továbbá a telefonos konzultációk alkalmával az előző kettő kérdéseinek feltétele.
3. táblázat: Segédlet a személyre szabott termékválasztáshoz*
A háziorvosi praxisban a táplálásterápia célja: a tápláltsági állapot javítása (izomtömeg, izomerő megőrzése/javítása), a betegségek kedvezőbb kimenetelének támogatása, az életminőség javítása és a függetlenség hosszú távú megőrzése. Az esetek több mint a felénél a beteg szakorvosi javaslattal érkezik a háziorvoshoz, és csak kisebb arányban történik saját hatáskörben a táplálásterápia elrendelése. Ekkor tipikusan 300-400 ml ONS-t írnak fel, 3-6 hónapra, és az esetek közel 90%-ában magas energia- és kiegyensúlyozott tápanyagtartalmú vagy cukorbetegeknek kifejlesztett termék elrendelése történik, és az esetek kb. 10%-ában várható az egyéb speciális készítmény felírása, mint pl. krónikus sebekre vagy egyéb betegségre kifejlesztett termékek javaslata.
Hazai adat, hogy a 60 év felettiek között minden 5. cukorbeteg (8), így az ONS felírásánál, főleg időskorban, 10-ből 1-2 alkalommal cukorbetegeknek kifejlesztett termékkel történő táplálásterápia javasolt. Amikor a cukorbetegséghez akut gyulladással járó kórkép társul (pl. COVID-19, COPD, IBD), vagy bármi miatt magas a sarcopenia rizikója, vagy már diagnosztizálható a sarcopenia, vagy posztoperatív állapotban van a beteg, akkor a cukorbetegeknek kifejlesztett ONS-ek közül a magas fehérjetartalmú termék javasolt.
Konklúzió
A háziorvosi gyakorlatban – nemcsak a COVID-19, hanem egyéb akut és krónikus betegségek esetén is – bizonyított, hogy a kedvezőbb kimenetelt és az életminőség javítását tekintve is szükséges a kóros tápláltsági állapot szempontjából a veszélyeztetett betegeket kiemelni, és mielőbb megkezdeni az orvosi felügyeletet igénylő táplálásterápiát. Az otthonában tartózkodó, malnutríció vagy sarcopenia miatt veszélyezetetett COVID-19-betegeknél kiegészítő táplálás esetén javasolt ONS-dózisok és a terápiás hossz a következő: kb. 30 g fehérje és kb. 600 kcal, 12 héten keresztül.
https://doi.org/10.1016/j.clnu.2020.03.022
2. Cederholm T, Barazzoni R, Austin P, et al. ESPEN guidelines on definitions and terminology of clinical nutrition. Clin Nutr. 2017; 36(1): 49–64.
https://doi.org/10.1016/j.clnu.2016.09.004
3. Nicolette J W, Hinke M K, Lotte AML K, et al. Poor nutritional status, risk of sarcopenia and nutrition related complaints are prevalent in COVID-19 patients during and after hospital admission. Clinical Nutrition ESPEN 2021.
https://doi.org/10.1016/j.clnesp.2021.03.021
4. Guest JF, Panca M, Baeyens JP, et al. Health economic impact of managing patients following a community-based diagnosis of malnutrition in the UK. Clin Nutr. 2011; 30(4): 422–9.
https://doi.org/10.1016/j.clnu.2011.02.002
5. Zadori N, Vancsa S, Farkas N, et al. The negative impact of comorbidities on the disease course of COVID-19. Intensive Care Med. 2020; 46(9): 1784–6.
https://doi.org/10.1007/s00134-020-06161-9
6. Li T, Zhang Y, Gong C, et al. Prevalence of malnutrition and analysis of related factors in elderly patients with COVID-19 in Wuhan, China. Eur J Clin Nutr. 2020; 74(6): 871–5.
https://doi.org/10.1038/s41430-020-0642-3
7. Cawood AL, Walters ER, Smith TR, et al. A Review of Nutrition Support Guidelines for Individuals with or Recovering from COVID-19 in the Community. Nutrients. 2020; 12(11).
https://doi.org/10.3390/nu12113230
8. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma egészségügyi szakmai irányelve a diabetes mellitus kórismézéséről, a cukorbetegek antihyperglykaemiás kezeléséről és gondozásáról felnőttkorban. Egészségügyi Közlöny. 2020; 70(12): 1759–856.
9. Bedock D, Bel Lassen P, Mathian A, et al. Prevalence and severity of malnutrition in hospitalized COVID-19 patients. Clin Nutr ESPEN. 2020; 40: 214–9.
https://doi.org/10.1016/j.clnesp.2020.09.018
10. Cederholm T, Jensen GL, Correia M, et al. GLIM criteria for the diagnosis of malnutrition – A consensus report from the global clinical nutrition community. Clin Nutr. 2019; 38(1): 1–9.
https://doi.org/10.1016/j.clnu.2018.08.002
11. Gomes F, Schuetz P, Bounoure L, et al. ESPEN guidelines on nutritional support for polymorbid internal medicine patients. Clin Nutr. 2018; 37(1): 336–53.
https://doi.org/10.1016/j.clnu.2017.06.025
12. Volkert D, Beck AM, Cederholm T, et al. ESPEN guideline on clinical nutrition and hydration in geriatrics. Clin Nutr. 2019; 38(1): 10–47.
https://doi.org/10.1016/j.clnu.2018.05.024
13. Burgos R, Breton I, Cereda E, et al. ESPEN guideline clinical nutrition in neurology. Clin Nutr. 2018; 37(1): 354–96.
https://doi.org/10.1016/j.clnu.2017.09.003
14. Bischoff SC, Austin P, Boeykens K, et al. ESPEN guideline on home enteral nutrition. Clin Nutr. 2020; 39(1): 5–22.
https://doi.org/10.1016/j.clnu.2019.04.022